Indikatori stanja životne sredine 
Vrsta: Diplomski | Broj strana: 59 | Nivo: Fakultet zaštite na radu, Niš

РЕЗИМЕ
Кључне речи: Животна средина, индикатори, индикатори стања животне средине, потрошња, стратегија.
На почетку овог рада дати су општи подаци о индикаторима као што су: Појам, Класификација, Поступак избора и Рангирање индикатора животне средине. Индикатори стања животне средине су пре свега средство за изражавање извесне променљиве вредности у прошлости и садашњости. Индикатори стања животне средине описују стварно стање или тренд неке специфичне компоненте (нпр. вода, ваздух) или неког питања(нпр. климатске промене). Главни циљ њиховог коришћења је употпуњавање извештаја о резултатима стања животне средине, поређење државе и регије, предвиђање нових праваца, и давање општег прегледа конкретних питања у области животне средине као и информација за системе радног узбуњивања, итд. Индикатори еколошке безбедности обухватају: правне прописе, стандарде, и улагања у заштиту животне средине, затим ваyдух, воду, земљиште, отпад, биодиверзитет и шуме. У оквиру стратегије безбедности Града Ниша извршена је процена безбедности кроз три области: Економска, Социјална и Еколошка безбедност. Индикатори животне средине у Републици Србији су одређени на основу методологије Европске агенције за животну средину (ЕЕА) која се заснива на односу између људских активности и животне средине. Ови односи су приказани моделом ДПСИР који чини: Покретачки фактор(Д), Притисци(П), Стање(С), Утицаји(И), и Реакције(Р). На основу ових индикатора сазнаје се шта се дешава са животном средином и људима, да ли је то важно што се дешава, да ли се стање животне средине побољшава, и ѕа колико се стање животне средине побољшало.
увод
Индикатори животне средине могу да буду квантативни и квалитативни. У пракси преовладају квантитативни индикатори јер се са њима лакше ради зато што се односе на ентитете на којима је могуће вршити конкретна мерења, као што су на пример: процентуално смањење пошумљених области, проценат укупних националних инвестиција у животну средину и системе за пречишћавање отпадних вода итд. Међутим, коришћење квантитативних показатеља без одговарајућих квалитативних индикатора није могуће доносити оцене о ефикасности организације или реакцијама друштва. Тако на пример, велики број институција које се баве питањима животне средине није увек знак високог квалитета ефикасности заштите животне средине у некој земљи или области. Значи, квалитативне мере се ослањају на уочавање разлика на основу посматрања и просуђивања.
Тренутно су у употреби разноврсни индикатори животне средине, који одражавају стање животне средине и прате остваривање постављених циљева у плановима, стратегијама, политикама и у пракси. С обзиром да је поље примене индикатора животне средине веома широко, као и чињенице да је велики и број организација и институција које се баве развојем различитих група индикатора, то само се определили да у оквиру овог рада извршимо детаљније сагледавање индикатора животне средине.
Због тога смо се определили да у оквиру овог рада детаљније сагледамо индикаторе животне средине и њихов значај за оцену квалитета животне средине. Да би се одговорило наведеним захтевима овај рад је систематизован у једанаест тематских целина:
Појам индикатора животне средине
Класификација индикатора животне средине

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!